biuro tłumaczeń skrivanek

Dlaczego warto planować swoją karierę w branży IT?

pexels-lukas-5740691

Informatyka to branża pociągająca bardzo wielu młodych ludzi. Najczęściej zaczyna się od fascynacji rozrywkową stroną komputerów, a niektórzy idą w tę pasję głębiej i zostają zawodowymi graczami lub projektantami gier. Inni z czasem zaczynają interesować się również kwestiami technicznymi i inżynierskimi, a nawet zagadnieniami na styku IT i innych dyscyplin. Dobra wiadomość jest taka, że IT to przyszłość i pracy na pewno nie zabraknie dla tych, którzy będą dobrzy w swoim fachu. Jak pokierować swoją ścieżką kariery w IT? Od czego zacząć?

Gdzie szukać dobrej pracy w IT?

Zdecydowana większość firm publikuje ogłoszenia o pracę online. Rzetelne przedsiębiorstwa korzystają z przeznaczonych do tego serwisów. Pracodawca ma tam możliwość założenia swojego konta i uzupełnienia go o kluczowe dane albo po prostu wrzucania ofert. Dla kandydata najistotniejsze jest to, że każda firma przed publikacją ogłoszenia zostaje sprawdzona pod kątem legalności jej działania. Jest to zatem sposób o wiele bezpieczniejszy niż odpowiadanie na ogłoszenia zamieszczane na grupach w mediach społecznościowych. Wielu ogłoszeniodawców to po prostu cyberprzestępcy, próbujący uzyskać dostęp do twoich danych i pieniędzy.

Poza wygodą i bezpieczeństwem, na https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-it-dzialalnosc-zwiazana-z-oprogramowaniem;kat masz również możliwość zapoznania się z opiniami wystawianymi pracodawcy przez pracowników i bezpośredniego zadawania pytań. Łatwo będzie więc zadecydować, czy do danego przedsiębiorstwa warto aplikować.

Planowanie kariery w IT – od czego zacząć?

W IT karierę może zrobić każdy, kto dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Większość pracodawców nie będzie oczekiwać ukończenia konkretnych studiów (czy studiów w ogóle). Liczy się to, co faktycznie potrafisz.

Nadal jednak to właśnie studia wyższe są najlepszym sposobem na zdobycie gruntownej wiedzy. Alternatywą są szkolenia, kursy czy szkoły policealne, których program obejmuje kompleksowo zagadnienia związane ze wszystkimi aspektami IT, zaczynając od obliczeń matematycznych niezbędnych w tej dziedzinie.

Będziesz potrzebować również praktyki. Dobrze jest skorzystać z programu stażowego, dostępnego w wielu dużych firmach. Nie ma lepszego sposobu na zapoznanie się ze specyfiką danej pracy niż wykonywanie jej pod nadzorem fachowców.

Możliwości w branży IT – jacy specjaliści są potrzebni?

Po zdobyciu ogólnej wiedzy z zakresu IT zyskujesz dostęp do bardzo wielu ciekawych opcji dalszego rozwoju. Możesz być programistą wyspecjalizowanym w oprogramowaniu na komputery, smartfony albo inne maszyny. Możesz projektować strony www i zajmować się ich administracją. Możesz tworzyć bazy danych i zarządzać nimi. Możesz odpowiadać za procesy automatyzacji i robotyzacji w firmie.

Jeśli poza informatyką pociąga cię również sztuka, IT daje szansę spełniania się i w tym kierunku, np. przy tworzeniu grafik lub muzyki. Bardzo interesująca jest także współpraca IT z innymi dziedzinami i tworzenie modeli lub oprogramowania dla medycyny, astronomii czy logistyki.

Kariera w IT – możliwości awansu

IT to branża, w której awans jest stosunkowo łatwy. Oczywiście musisz wykazać się wiedzą i umiejętnościami, ale gdy to zrobisz, powierzenie ci nowych kompetencji w strukturach firmy będzie tylko kwestią czasu.

Warto także co jakiś czas zmieniać pracodawcę, aby w każdej kolejnej firmie negocjować bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia i wyższą płacę. W przypadku specjalistów IT sumy pięciocyfrowe są na porządku dziennym – i to niekoniecznie z jedynką z przodu.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.